Bootstrap 3 + LESS + ASP.NET MVC 4 = bootlessmvc

21.11.2013

Ostatnio podczas testowania nowych możliwości biblioteki Bootstrap 3 w ASP.NET MVC natrafiłem na ciekawy wpis Toma DuPont traktujący o tym jak pogodzić ze sobą ASP.NET MVC 4 oraz Bootstrap 3.x (w formacie LESS CSS). O ile sama idea, która stoi za LESS CSS jest bardzo ciekawa (wprowadzenie do CSS zmiennych, funkcji, operacji i mixins) to implementacja w formie biblioteki JS uruchamianej po stronie klienta już mnie tak bardzo nie kręci. Scott Hanselman ma podobne odczucia.

Oprócz LESS jest jeszcze co prawda SASS, który dla odmiany integruje się z Visual Studio na poziomie zadania kompilacji projektu. Do klienta wysyłany jest wtedy wynikowy CSS, jednak Bootstrap nie jest dostępny w tym formacie (do wyboru są CSS lub LESS).

Na rozwiązanie tego problemu wpadł Andrey Taritsyn, który stworzył Bundle Transformer LESS dla ASP.NET MVC, dzięki czemu możemy się cieszyć dobrodziejstwami LESS (również w Bootstrap) bez konieczności serwowania dodatkowych plików JS i przetwarzania arkusza styli po stronie klienta. Wszystko dzieje się po stronie serwera.

Wspomniany wcześniej Tom DuPont złożył to wszystko do kupy i opisał na swoim blogu.

Na podstawie wpisu Toma zrobiłem projekt bazowy do eksperymentów z ASP.NET MVC, Bootstrap 3 i LESS. Repo jest dostępne tutaj:

https://bitbucket.org/jdubrownik/bootlessmvc-seed